Nieważne czy muzyką interesujecie się od roku 1998, 2002 czy może od wczoraj. Na pewno tańczyliście kiedyś do jakiegoś kawałka jego autorstwa, widzieliście go na jakimkolwiek zdjęciu albo po prostu o nim słyszeliście. Nie wiadomo jak potoczyłyby się losy całej kultury klubowej, gdyby imprezowicze nie spotykali się na Love Parade albo na Mayday. To on kreował momenty, w których muzyka techno wkraczała z hukiem na Stary Kontynent. Co dzisiaj dzieje się w głowie tego człowieka? Przeczytajcie nasz wywiad z Westbamem.

 Jesteś legendą Love Parade i Mayday. Czy czujesz się jak człowiek legenda?

Westbam: Każdego ranka wstaje i myślę sobie, o kurde jestem legendą… (śmiech) Nie czuję się nią. Czuję się .. całkiem normalnie.

Ludzie mówią, na przykład o Okenfoldzie na Ibizie w latach 80 czy Svenie na początku lat 90tych, jakie były początki Westbama?

Westbam: Kiedy zaczynałem wielu ludzi było wokół, zrobiłem swoje pierwsze nagranie w ‘85, pierwsze sprzedane było w ’87.

Czy tęsknisz za berlińskim Love Parade? Ten projekt ma spore problemy.

Westbam: O tak, wolę by Love Parade odbywała się w Berlinie, ponieważ ten pomysł stamtąd pochodzi, ale nie mieliśmy wyboru więc…Jestem szczery z Tobą: zachodnie Niemcy kochają rave, ale nie czuję tam tej impezy w 100%,  tylko od 80 do 90…

Jak rozumiesz tytuł swojego albumu „Do you Belive in WestWorld?” Wierzysz?

Westbam: Dobre pytanie. To było pytanie, czy wierzysz w zachodni świat? Myślę, że ostatnie 10 lat było ciężkie dla całej zachodniej kultury… Ja wciąż wierzę w WestWorld, ale przez te wszystkie rzeczy które się wydarzyły na zachodzie 11 września , z powodu Osamy Bin Ladena i tych wszystkie bzdur, zachodnia kultura i cywilizacja jest zagrożona, wiec dlatego nie byłem pewny i stad to zapytanie. Ja wierzę.

W latach ’90  najważniejsze było imprezowanie. Teraz są różnice w stylu ubierania się. Biały kapelusz na imprezie elektronicznej wygląda raczej źle. Dlaczego?

Westbam: Co jest złego w wyglądaniu?

Właśnie. Kiedyś nie było to tak ważne.

Westbam: Nie pozwalaj nikomu mówić jak ma się ubierać. Ta kultura mówi, bądź jaki chcesz być. Jeśli chcesz nosić białe rękawiczki, biały kapelusz to jest to dla mnie w porządku.

Czy tęsknisz za winylami, starymi track’ami?

Westbam: Winyle ciężko dopasować do sprzętu dzisiaj. Osobiście wole grać z płyt, ponieważ winyle skaczą. Dalej lubię winyle, ale ciężko się na nich gra dzisiaj.