Za miesiąc mury Garnizonu Modlin zatrzęsą się w posadach… Czas na drugą edycję Instytut Festival 2019! Organizatorzy kroczek po kroczku odsłaniają kolejne karty dotyczące tego wydarzenia. Po dwóch ogłoszeniach muzycznych, ostatnio skupiliśmy się na możliwościach noclegowych. W tym roku nowością będzie bowiem możliwość zamieszkania w murach garnizonu, tuż obok jądra wydarzeń…
Nie zapominajmy jednak o muzyce. Wczoraj organizatorzy przedstawili już time-table dwóch czerwcowych nocy i jednego (miejmy nadzieję) gorącego dnia:
Organizatorzy przygotowali także materiały dotyczące artystów wizualnych, którzy pojawią się w tym roku w Nowym Dworze Mazowieckim. Poniżej prezentujemy film z ubiegłej edycji i materiały prasowe dotyczące sztuki:
Podobnie jak w zeszłym roku, również i w tym wielką atrakcją Instytut Festival będą działania artystów w przestrzeni imprezy. Twórcy związani z warszawską Pracownią N22 wypełnią Garnizon Modlin wielkoskalowymi instalacjami, projekcjami video i street artem. Artyści zaaranżują także klimatyczne strefy chill outu, gwarantujące znużonym imprezowiczom odpoczynek w ciepłej, przyjaznej atmosferze. Ogłoszony został również konkurs na niskobudżetowe projekty artystyczne, do którego zgłosić się może każdy. Projekty te zostaną zrealizowane w niezliczonych, tym razem dostępnych dla festiwalowiczów komnatach twierdzy. Kolejną atrakcją tych przestrzeni będzie wystawa obrazów namalowanych na ścianach komnat w ramach towarzyszącego festiwalowi graffiti jamu. Siła obrazów wsparta zostanie brzmieniem czterech soundsystemów, ukrytych w przestrzeniach budynku.
Kuratorem działań artystycznych tegorocznej edycji Galerii Forty / Forty jest SC Szyman (Pracownia N22).
SC Szyman
Legenda warszawskiej sceny urban art. Rozpoczynał od oldschoolowego graffiti szablonowego, by z czasem stać się twórcą murali i czołowym przedstawicielem nurtu niezależnego plakatu autorskiego. Na jego prace można natknąć się w wielu miastach w Europie. W Warszawie jego postery zdobią zarówno ciemne bramy Pragi, jak i kolekcję Muzeum Narodowego. SC Szyman to również twórca warszawskiej Pracowni N22 i kurator licznych wystaw, z tegoroczną edycją działań Galerii Forty/Forty dla Instytut Festival Music&Art na czele.
IG: @sc_szyman
Sławomir „Zbiok” Czajkowski
Jeden z czołowych malarzy młodego pokolenia, absolwent wrocławskiej ASP, laureat Nagrody Gepperta za rok 2012. Jego styl ewoluował od klasycznego graffiti, poprzez uliczny street art, aż po psychodeliczne, niezwykle barwne i intrygujące malarstwo sztalugowe.
IG: @zbiok
Jakub Gliński
Enfant terrible młodej polskiej sztuki, twórca totalny i radykalny. Jego inspiracją i domeną działań jest destrukcja, rozkład i cywilizacyjne odpady. Radykalne działania performatywne Glińskiego pozostawiają często widzów w stanie głębokiego szoku. Malarstwo i instalacje, tworzone zwykle intuicyjnie i podświadomie, w obfitej w gest ekspresji abstrakcyjnej estetyce „trash and error”, wystawiane są chętnie przez progresywne galerie sztuki w całym kraju. .
IG: @Jakubowski
Miss Dorys
Artystka z Warszawy, związana z pracownią N22. Zajmuje się street artem i vlepkarstwem.
IG: @miss_dorys
Martiszu / Marta Ludwiszewska
Zajmuje się projektowaniem graficznym i ilustracją. Projektuję m.in. plakaty, książki, okładki płyt, ilustracje prasowe, identyfikacje wizualne oraz oprawy graficzne wydarzeń artystycznych. Na co dzień współpracuje z Pracownią N22. Jest pomysłodawczynią Pogotowia Graficznego, akcji plakatowej wspierającej ogólnopolskie manifestacje prodemokratyczne. Współorganizuje cykl imprez Full Moon Party, niezależną inicjatywę artystyczną na rzecz promocji polskiego urban art’u.
IG: @martiszu
Tomasz Matches
Twórca związany przez blisko dwie dekady z warszawską sceną graffiti. W trakcie studiów na ASP zainteresował się technologią trawienia metali. Dziś jego obrazy, obiekty i instalacje nadal posiadają charakterystyczne, znane jeszcze z okresu ulicznego wzory i faktury, jednak teraz wytrawione na wieczność w metalowych płytach.
IG: @tomasz_matches
Maciej Połczyński
W wieku kilkunastu lat, jako Maniac, rozpoczynał swą aktywność artystyczną jako twórca graffiti szablonowego, tworząc w tej technice charakterystyczne, abstrakcyjne wzory graficzne. Zainteresowanie klasycznym, ulicznym graffiti skierowała go w stronę typografii i projektowania graficznego. Po ukończeniu studiów skupił się na projektowaniu liter.
IG: @maciejpolczynski @maniac_art
Więcej o INSTYTUT FESTIVAL:
FP: https://www.facebook.com/technoinstytut/
Strona: www.technoinstytut.pl