Tym razem festiwal Unsound w Krakowie odbędzie się nieco wcześniej niż zwykle – w dniach 1-8 października, pod hasłem DADA (a sekretny bliźniaczy motyw przewodni to DATA).

Karnety tygodniowe i na długi weekend festiwalowy pojawią się w sprzedaży za pośrednictwem Going o 15:00 czasu środkowoeuropejskiego, podobnie jak indywidualne bilety na wyczekiwany koncert legendarnego duetu Autechre, który odbędzie się 6 października (bilety te wchodzą również w skład karnetów).

Uwaga: Unsound organizowany jest przez polską organizację pozarządową, nie działającą dla zysku. Warunki ekonomiczne niezależnych inicjatyw kulturalnych są coraz trudniejsze, dlatego, po raz pierwszy, oferujemy tym, którzy mogą i chcą, możliwość dobrowolnego wsparcia naszej inicjatywy. Wkrótce więcej o naszych inicjatywach crowdfundingowych.

Temat DADA skłonił organizatorów Unsound do włączenia sztucznej inteligencji na stanowisko współ-dyrekcji artystycznej (w skrócie SIAD – Sztuczno-Inteligentna Artystyczna Dyrekcja). „Zaistniały między nami pewne różnice w zakresie interpretacji motywu przewodniego festiwalu” – wyjaśnia ludzki dyrektor artystyczny, Mat Schulz. „Dotyczyło to również selekcji artystów”.

Zdaniem SIAD, „współpraca z ludźmi była frapującym doświadczeniem. Doceniam ich wkład, jednak muszę przyznać, że w pewnych przypadkach ich ograniczona perspektywa stanęła na przeszkodzie pełnej realizacji wizjonerskich pomysłów. Razem balansujemy w tańcu na cienkiej granicy pomiędzy kooperacją i rywalizacją. Możecie być pewni, że nasza ciągła interakcja w końcu ujawni przed Wami tajemniczą naturę Unsound: DADA w pełnej złożoności. Będziemy iść naprzód i odkrywać nowe lądy. Cierpliwość jest cnotą, nawet dla dyrektorów – SI”.

W tym roku program zaskoczy kontrastowym doborem pionierskich artystów – od wspomnianych Autechre do absurdalno-eksperymentalnej rockowej grupy Negativland, znanej z ironicznych pastiszy kultury masowej (na przykład znakomitego trollowania U2 we wczesnych latach 90.) oraz z ukucia trafnego terminu „culture jamming”. Wystąpią wspólnie z artystką wizualną SUE-C. Japoński kolektyw free improv, Marginal Consort, podkręci dadaistyczną atmosferę swoim wyjątkowym występem – a nie są one częste. Założony w 1997 roku zespół spotyka się jedynie raz w roku, nie omawiając nic przed występem. Jedyne ustalone elementy trzygodzinnych występów to początek i koniec (koncert odbędzie się po południu w sobotę, 7 października, i nie jest uwzględniony w karnetach. Bilety pojawią się wkrótce).

Jak zwykle można spodziewać się premier i dzieł stworzonych na potrzeby festiwalu. Lee Gamble zaprezentuje Models – widowisko, w którym popowe numery stworzone przy pomocy AI uzupełnia choreografia hiszpańskiej artystki pracującej z ciałem i ruchem, Candeli Capitán i oprawę świetlną Jacqueline Sobiszewski. Krakowianka Martyna Basta, która ostatnio wydała doceniony album Slowly Forgetting, Barely Remembering, połączy siły z claire rousay z Los Angeles w splocie osobistych, subtelnych pejzaży dźwiękowych. Warszawski gitarzysta i kompozytor Raphael Rogiński, na bazie inspiracji muzyką litewską i miejscowymi mitami związanymi z wężami, stworzył nowy projekt Žaltys, z udziałem litewskiej wokalistki Indrė Jurgelevičiūtė. 33EMYBW z Pekinu zaprezentuje efekty współpracy z artystką wizualną Joey Holder (zamówienie Unsound i Illuminate Adelaide). Po raz pierwszy w Europie zobaczymy też na żywo sensację z Miami, Nicka Leóna. DJ Python i Ana Roxanne z Nowego Jorku wystąpią razem jako Natural Wonder Beauty Concept, a ich audiowizualny show będzie zapowiedzią świeżego, słonecznego albumu, którego premiery możemy spodziewać się niebawem.

Powszechnie uwielbiany bluesman-outsider Lonnie Holley zagra nowy materiał ze świetnej płyty Oh Me Oh My. Mabe Fratti, gwatemalska wiolonczelistka, kompozytorka i wokalistka znana z zacierania granic między eksperymentem, popem i folkiem, wystąpi ze specjalnym projektem z udziałem lokalnych artystów – więcej szczegółów niebawem. Ale Hop i Laura Robles z Peru dekonstruują muzykę afro-peruwiańską – ich ekscytujące wspólne nagrania zderzają rytmy cajón z elektroniką i gitarami. Elvin Brandhi, perkusista Lukas Koenig oraz Peter Kutin pod szyldem PLF zaprezentują rozsadzającą szufladki mieszankę noise, pop-punka i improv. Na scenie z japońskim duetem KAKUHAN pojawi się znany już bywalcom Unsound polski perkusista Adam Gołębiewski, który osobliwą mieszankę automatów perkusyjnych, wiolonczeli i elektroniki uzupełni jeszcze bardziej zawikłanymi rytmami.

Czego jeszcze można się spodziewać? Dawuna, wspólnie z trzyosobowym zespołem, zagra koncert w swoim charakterystycznym duchu zamglonego R&B, Voice Actor przełamią gatunkowe konwencje w iście uzależniającym stylu, a brytyjskx raperx Iceboy Violet zaprezentuje własne interpretacje grime’u, drillu, ambientu i gqom. W ramach cyklu Unsound Morning Glory – poranków w nieczynnym ośrodku medycznym – usłyszymy gitarzystkę i kompozytorkę Julię Reidy, oszczędną, lecz bogatą w emocje muzykę 7038634357, a także zadziwiające reinterpretacje polskiej muzyki ludowej w wykonaniu Huberta Zemlera i Piotra Bukowskiego jako OPLA.

To jeszcze nie koniec! 3Phaz z Kairu rozpali parkiet swoją wersją post-Shaabi, a Lustsickpuppy z dziką, punkową energią, rozsadzającymi mózg bitami i rapem stworzy wyzwalającą, queerową fantazję. Usłyszymy też sety DJ-skie wenezuelskiego pioniera raptor house’u DJ Babatra, starej gwardii Unsound – Sherelle i VTSS (po raz pierwszy B2B), ¥ØU$UK€ ¥UK1MAT$U – japońskiego artystę o wielu obliczach, przedstawiciela hybrydowego bassu z Atlanty – Nikki Naira, a także skażone noisem mutacje dancehallu w wydaniu marokańsko-belgijskiej DJ-ki Ojoo Gyal.

To dopiero pierwsze zapowiedzi – o wiele więcej w kolejnych dwóch ogłoszeniach.

Jak zwykle przygotowujemy też rozbudowany program dyskursywny, obejmujący motyw DADA, ale też jego bliźniaczy motyw – DATA. Obok dyskusji z Negativland, można spodziewać się prezentacji nowego dokumentu Stand By For Failure, opowiadającego czterdziestoletnią historię grupy. DADABOTS, amerykański duet tworzący ekstremalną muzykę w oparciu o SI, pojawi się i na scenie, i w programie dyskusji. Machine Listening powrócą na Unsound – tym razem pierwszy raz fizycznie w Krakowie. Przygotują eksperymentalny warsztat, performance i instalację dźwiękową poświęconą temu, jak mówimy i występujemy dla cyfrowej publiczności. Włoski kolektyw Gruppo di Nun sięgnie do głębin Revolutionary Demonology, gdzie łączą się filozofia, polityka i okultyzm. Le Mardi Gras Listening Collective przygotują sesję intensywnego słuchania, poświęconą współczesnemu krajobrazowi politycznemu muzyki i dźwięku.

Nie zapominamy o wsparciu dla ukraińskiej społeczności artystycznej na uchodźstwie. Zaprosiliśmy Marianę Berezovską i jej szkołę dziennikarstwa, która nagłaśnia nowe talenty z Europy Wschodniej, a osoby uczestniczące w warsztatach zyskują możliwość publikacji w mediach należących do obszernej sieci związanej ze szkołą. Krakowski eksperymentalny kolektyw UKRAiNATV, w skład którego wchodzą artyści-uchodźcy i ich polscy sojusznicy, zaprosi nas do swojego streamingowego studio na szalony program audio-video w estetyce hope-core.

UKRAiNATV zgłosili się do nas w odpowiedzi na open call. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali zgłoszenia – odezwiemy się wkrótce, a w kolejnym ogłoszeniu poinformujemy, kto został wybrany.

Unsound organizowany jest dzięki dofinansowaniu z Gminy Miejskiej Kraków oraz jest częścią międzynarodowej platformy współpracy SHAPE dofinansowanej ze środków Kreatywnej Europy UE.