Poznaliśmy artystów, którzy wystąpią podczas Audioriver Sun/Day, czyli wydarzenia zamykającego płocki festiwal. Podczas niedzielnego popołudnia na wyjątkowej imprezie w miejskim parku zagrają m.in. Damian Lazarus, Mall Grab, Yulia Niko, Elkka, Carlita i Dan Shake.

Jeden z najważniejszych festiwali muzycznych w naszym kraju powraca w tym roku w pełnej formule – nie tylko z nocnym programem uwzględniającym prawie 100 koncertów na plaży, ale także z najpiękniejszym dziennym wydarzeniem w Polsce, czyli Audioriver Sun/Day. Niedzielne popołudnie w Płocku to nie tylko gratka dla fanów muzyki, bo wystąpią tam czołowi reprezentanci międzynarodowej sceny, ale także wyjątkowe doświadczenie wizualne, bowiem za sprawą organizatorów, miejski park zamienia się w piękny ogród, wypełniony kolorami, instalacjami artystycznymi i ręcznie wykonanymi dekoracjami.

Jednym z bohaterów tegorocznego Audioriver Sun/Day będzie globalna ikona muzyki elektronicznej oraz przyjaciel festiwalu, czyli Damian Lazarus. Brytyjczyka można uznać za rezydenta niedzielnego wydarzenia, bowiem zagrał niemal na wszystkich jego edycjach, a kapitalny klimat podczas występów Damiana za każdym razem był wspominany na długo po zamknięciu bram festiwalu. Lazarus to postać rozpoznawalna na całym świecie, m.in. ze względu na działalność jego wpływowej wytwórni Crosstown Rebels oraz popularnych serii imprez, takich jak Get Lost czy Day Zero, które odbywały się m.in. w Tulum, Barcelonie czy Miami. Poza regularnymi występami i prowadzeniem własnego katalogu wydawniczego, Brytyjczyk poświęca się także własnej twórczości – jego ostatnie wydawnictwo pt. „Start Over” powstało przy współpracy z Gorgon City, którzy również w tym roku przyjadą do Płocka i zagrają podczas nocnej części.

Gwiazdą trzeciego dnia Audioriver będzie również Mall Grab, czyli czołowy przedstawiciel młodszego pokolenia na międzynarodowej scenie i jeden z faworytów polskiej publiczności. Jordon Alexander to bardzo wszechstronny artysta, którego już wczesne produkcje zdobyły liczną grupę fanów w sieci i w dużym stopniu przyczyniły się do popularyzacji brzmień lo-fi house. Australijczyk nie lubi jednak zaszufladkowania i ram gatunkowych, bowiem chętnie nawiązuje do korzeni brytyjskiej elektroniki i takich nurtów, jak grime czy breakbeat, czerpie wpływy ze sceny techno, a także równie często sięga po klasyki muzyki disco. Wyróżnia go wyjątkowa umiejętność łączenia różnych stylistyk, które tworzą świetną, euforyczną atmosferę. Co ważne, w tym roku Mall Grab wreszcie zapowiedział wydanie wyczekiwanego, debiutanckiego albumu, a jego występ na Audioriver odbędzie się zaledwie kilka dni przed premierą nowego krążka.

Fanów twórczości i występów Damiana Lazarusa, z pewnością ucieszy obecność innych wykonawców w podobnej muzycznej stylistyce. Yulia Niko to jedna z artystek promowanych przez Brytyjczyka w jego wytwórniach Crosstown Rebels i Rebellion, choć jejprzygoda z produkcją zaczęła się dość nietypowo. Po ukończeniu studiów prawniczych, zamieszkała na Brooklynie, gdzie rozwijała różne aspekty pracy w studiu. Jej mentorami byli undergroundowi artyści z Nowego Jorku, którzy pomogli w dopracowaniu jej stylu i doszlifowaniu umiejętności producenckich i DJ-skich. Muzyce elektronicznej, dopiero po pewnym czasie postanowiła poświęcić się również Carlita.

Pochodząca z Turcji artystka to wykształcona instrumentalistka, która dźwięki gitary i wiolonczeli postanowiła zamienić na tworzenie elektronicznych brzmień i rozgrzewanie parkietów w klubach i na festiwalach. Z powodzeniem, bo poza Audioriver, w tym roku można będzie usłyszeć ją m.in. podczas kultowej serii imprez Circoloco na Ibizie. Na tej samej scenie, co Damian Lazarus, Yulia Niko i Carlita, wystąpią również polscy wykonawcy – Leon b2b Glasse, doskonale znani fanom rezydenci festiwalu i artyści obecni na krajowej scenie od ponad dwóch dekad, a także debiutant w programie płockiego wydarzenia, czyli ABĒDI.

Innych ciekawych zagranicznych artystów nie zabraknie również na scenie, na której wystąpi Mall Grab. Elkka to DJ-ka, producentka i szefowa wytwórni Femme Culture, a jej inicjatywą jest chęć wsparcia kobiet w sztuce i promowanie inkluzywności na scenie muzycznej. Brytyjka zdobywa obecnie coraz większą popularność, czego dowodem są m.in. nagrody w prestiżowym plebiscycie radia BBC Radio 1 podsumowującym rok 2021 – artystka zwyciężyła w kategoriach „Introducing Dance Artist of the Year” i „Essential Mix of the Year”. Wyróżniony przez inną, znaną brytyjską redakcję, czyli Mixmag, był także Dan Shake, który niedawno znalazł się na okładce tego magazynu i został określony jako jeden z najważniejszych reprezentantów tamtejszej sceny.

Dan to doskonały DJ, a jego specjalnością są sety pełne ciepłych oraz tanecznych brzmień disco i house, które z pewnością świetnie sprawdzą się również w blasku słońca podczas wydarzenia w Płocku. Na Sun/Day zagrają również Thabo i Thalo Santana, czyli reprezentanci berlińskiej sceny i kolektywu Home Again – wytwórni i znanej serii imprez w stolicy Niemiec, a także twórcy poznańskiego projektu Duszne Granie.