Nowy Rok przynosi kolejny rozdział w działalności klubu Szpitalna 1, który uznawany jest za jedno z najważniejszych miejsc promujących niezależną kulturę w Krakowie. Szpitalna 1 powiększa zespół, wprowadza nowy koncept kuratorski, który stanie się jednym z fundamentów klasycznie nieszablonowego programu klubowego.
Klub Szpitalna 1 obecny jest na polskiej mapie klubowej od 2015 roku i znajduje się w samym centrum Krakowa, w odległości zaledwie kilku kroków do Rynku Głównego. Od samego początku istnienia założeniem Szpitalnej 1 była szeroko pojęta otwartość na różnorodność, a celem zaprezentowanie krakowskiej publiczności ciekawej niezależnej muzyki. W programie Szpitalnej 1 znaleźć można koncerty, sesje jamowe, wystawy sztuki tworzonej przez młodych artystów pochodzących z Krakowa oraz imprezy.
Weekendowy program Szpitalnej 1 jest tym co przyniosło klubowi największą rozpoznawalność, zarówno lokalnie, jak i poza granicami Polski. W zeszłym roku Szpitalna 1 odebrała Nocnego Marka dla Najlepszego Klubu przyznanego przez magazyn Aktivist, a renomowany Mixmag wpisał klub na listę miejsc, które trzeba śledzić.
Przez najbliższe dwanaście miesięcy Szpitalna 1 będzie jeszcze głębiej eksplorować założenia leżące u fundamentów jej programu kulturalnego. Nowym booking managerem Szpitalnej 1 został Jakub Wojas, rodowity Krakowianin, od lat prężnie działający na rzecz krakowskiej kultury, dotychczas związany z cyklem imprez Techno Rączka. Od stycznia tego roku tworzyć będzie muzyczny wizerunek Szpitalnej 1.
Opiekę programową nad wydarzeniami w tygodniu wciąż sprawować będzie Aneta Jońska, znana szerszej publiczności jako aetha. Istotnym novum jest włączenie do zespołu programowego zewnętrznych kuratorów oraz budowanie programu wokół określonej myśli przewodniej. Za tym konceptem stoi dotychczasowa PR Manager klubu, Paulina Żaczek, która od stycznia nosić będzie także tytuł Dyrektorki Kreatywnej Szpitalnej 1.
Szpitalna 1 otrzymała również nową oprawę wizualną, której autorem jest Adrian Kolarczyk. Artysta odpowiedzialny będzie za główną identyfikację graficzną, a jego pierwszym dziełem w nowej roli jest styczniowy plakat z programem klubu. Adrian Kolarczyk jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i studentem Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jest także laureatem wielu konkursów, w tym “Talentów Trójki” w dziedzinie sztuk wizualnych czy Biennale Sztuki Młodych “Rybie Oko”, organizowanego przez Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. To także uznany muzyk występujący pod pseudonimem Aheloy!
Styczeń to swoiste przekazanie pałeczki, kontynuowanie dzieła zapoczątkowanego przez dotychczasową bookerkę klubu Olivia, urozmaicone o nowy cykl o nazwie Szpitalna 1 All Nighter, zaś program lutowy został stworzony przez cały zespół managerski Szpitalnej 1.
marcu ze Szpitalną 1 współpracować będzie Łukasz Warna-Wiesławski, promotor i DJ występujący pod pseudonimem Rusałka oraz jeden z kuratorów krakowskiego festiwalu Unsound.  W kwietniu program Szpitalnej 1 współtworzyć będzie Jacek Plewicki, współtwórca Brutażu i rezydent klubu. Współkuratorzy kolejnych miesięcy przedstawiani będą systematycznie.
Jednocześnie klub ogłasza także konkurs na koncept kuratorski. Osoba, która zwycięży będzie mogła zrealizować swój pomysł podczas miesięcznej rezydentury. Zgłoszenia nieprzekraczające jednej strony A4 wysyłać można na adres: events@szpitalna1.com z dopiskiem Open Call. Przyjmowanie zgłoszeń zakończy się w dniu 31 stycznia.
Nowy Rok przynosi wiele nowości, jednak istota Szpitalnej 1 pozostaje bez zmian. Klub był i nadal pozostaje bezpieczną przestrzenią dla wspólnoty podobnie myślących, tych początkujących lub bardziej doświadczonych artystów, a przede wszystkim ludzi szanujących siebie nawzajem i kochających muzykę.
Styczniowy program klubu znajdziecie TUTAJ.