Dzisiaj w naszym cyklu ponownie polecamy Włocha… Słuchamy Donato Dozziego, który w tym roku zagra w Polsce, a konkretnie na Instytut Festival 2019. Dlaczego ten występ będzie wyjątkowy? Gdyż to wyjątkowy gość, a można się o tym przekonać czytając tekst przygotowany dla Instytutu przez Artura Wojtczaka. Że tekst to długi, to polecamy włączyć w tle te dwie poniższe godziny i posłuchać jak Donato Dozzy zagrał w 2008 roku. Dlaczego akurat wtedy? Dowiecie się z tekstu poniżej… Zapraszamy do lektury.

„Kim jest Donato Dozzy? DJ i producent , który w ostatnich latach został otoczony nimbem tajemniczości, wzbudzając podziw i zachwyt fanów oraz  innych artystów? Jak to możliwe, że występuje niezmiernie rzadko? I dlaczego z zaledwie 4 ogłoszonych na ten rok występów wybrał właśnie Polskę i po raz pierwszy wystąpi u nas z solowym projektem na Instytut Festival Music & Art 2019?

Włoch Donato Dozzy to niewątpliwie prawdziwy diament w koronie światowej sceny muzyki elektronicznej. Związany od początku z włoską sceną muzyczną nie ograniczał się do jednego gatunku i podróżował po meandrach elektroniki, inspirując się także italo-disco i reggae. Po uzyskaniu tytułu doktora w dziedzinie politologii całkowicie zarzucił karierę akademicką i na stałe wpisał się w historię światowego clubbingu. Zaczynając karierę od Włoskich klubów zdobywał coraz większą popularność dzięki której trafił na długie lata rezydentury do berlińskiego Panorama Bar. Przez lata sukcesywnie podbijał sceny najważniejszych klubów aby dziś stać się jednym z najbardziej tajemniczych i nieuchwytnych artystów na świecie.

Donato Dozzy jawi się  jako jeden z czołowych współczesnych DJ-ów techno. W ostatnich latach  stworzył wokół siebie szeroką grupę swoich wielbicieli, którzy kochają jego hipnotyczny, niemal narkotyczny styl grania i podążają za nim w różne zakątki świata, gdzie tylko pojawi się, by zagrać. W kształtowaniu swojego własnego stylu kluczowe było  niewątpliwie zrozumienie istoty  całego ruchu techno, jak dokonał w ostatnich 30 latach.

Od wczesnych lat Donato wsłuchiwał się w  italo-disco, reggae, dub i inne gatunki muzyki elektronicznej i zaczął poznawać rzemiosło didżejskie w 1983 roku pod opieką swojego mentora, jakim był  DJ z Bari, Maurizio Laurentaci. Pod koniec lat osiemdziesiątych odkrywał już wczesne techno i acid-house ze swoim przyjacielem Leo (obecnie produkującym muzykę house pod nazwą Lerosa).

Mimo ogromnego zamiłowania do muzyki elektronicznej – nie poświęcił się jej, lecz  kontynuował studia politologiczne – prawdopodobnie  w obawie przed opinią ojca.

Paternalistyczny model rodziny, tradycjonalizm i drobnomieszczańskie wartości wyznawane w talii okażą się być wkrótce uwierającym artystę gorsetem ograniczeń, będzie przed nimi uciekał np. za granicę. Tymczasem Donato kończy studia na politologii  w stopniu doktora, zdobywa tzw. porządny zawód i…oddycha z ulgą. Szczęśliwy jest i on i cała jego rodzina. Ta edukacja, połączona z jego encyklopedyczną wiedzą o muzyce, przyniosła mu później przydomek „Profesor”.

W 1999 r. rozpoczął stałą rezydencję w słynnym klubie Brancaleone w Rzymie, gdzie doskonalił swoje umiejętności jako DJ. W 2001 roku był członkiem zespołu The Kitchen Tools, który podpisał kontrakt z Virgin i odniósł komercyjny sukces we Włoszech. Od czasu Brancaleone czuje, że to muzyka jest jego przeznaczeniem i to jej musi poświęcić swe życie. Ojciec już nie oponuje, lecz kibicuje mu i staje się jego największym fanem.

Dorastając w Bari, a potem studiując w Rzymie, Donato wciąż chce czegoś więcej. Rozpychając się na ławce życia szuka większej przestrzeni i możliwości. Ucieka do Berlina w 2004 roku  szukając nowego sposobu funkcjonowania.  Jak sam wspomina „ Stało się jasne, że nie mogę tu dłużej zostać: dalej jeść po włosku, mówić, chodzić do tych samych włoskich klubów, gadać z tymi samymi ludźmi, potrzeba mi było odejść od włoskiej mentalności, posmakować kosmopolitycznego życia. I z wielką depresją udałem się do Berlina. Tam napotkałem wielu cudownych ludzi, co parę miesięcy zmieniałem mieszkania, bo tak naprawdę nie wiedziałem  dokąd chcę przynależeć. Czułem się niczym łódka bez sternika”.

Jego pierwszym przyjacielem jest Dennis Anos z niemieckiego labelu Stereo Deluxe. To on wysłuchał jego demo odkrywając niebywały talent i specyficzny, indywidualny styl  namawiając Dozzy’ego do dalszego tworzenia i wspólnego założenia wytwórni Orange Blue. Wkrótce poznaje też  Marco Freivogela i dostaje propozycję zagrania w Panorama Bar. Wtedy jeszcze Donato nie ma pojęcia jak kultowe jest to miejsce – wydawało  mu się jakoby to był „jakiś bar z widokiem na Berlin”(sic!)  – jakże się mylił!

W latach 2004-2006 Dozzy rezydował już w  Panorama Bar, gdzie jego długie sety pod koniec nocy imprezowych pozwoliły mu rozwinąć jego powoli płonący, hipnotyczny groove. „Grając przy świetle dziennym odkryłem po raz pierwszy, że moja muzyka funkcjonuje doskonale nie tylko w  nocy. We Włoszech kluby zamykają się już o piątej. „ mówił w wywiadzie dla magazynu Groove.

To właśnie w Panorama Bar Dozzy doświadczył czegoś w stylu grupowego przekonania o „byciu jednym plemieniem podczas tańca”. Doświadczył tego genialnego uczucia i na własnej skórze i patrząc na tańczących, którzy poddawali się nadawanemu przez niego rytmowi. Poczucie jedności na parkiecie stało się istotnym punktem w jego dalszej karierze i wzmocniło jego poczucie odczuwania muzyki jako kompozytor.

Dzięki okresowi berlińskiemu styl artysty został wyszlifowany, ustalony. Dzięki temu czasowi nadszedł przełomowy moment w jego karierze –  w 2007 roku został zaproszony do grania na imprezie Labyrinth, plenerowym festiwalu muzyki elektronicznej w Japonii. To był punkt zwrotny dla Dozzy’ego, który zagrał jeden z najbardziej pamiętnych setów techno, jakich kiedykolwiek ludzie doświadczyli na tym festiwalu. Set ten został podcastowany przez mnml.ssgs, a popularność Donato rosła w wielkim tempie.

Od tego czasu Dozzy błyskawicznie zyskuje popularność jako producent i DJ  –  grając w wielu najważniejszych klubach na świecie, takich jak Berghain i Fabric. Stał się popularny nie tylko dzięki swojemu djingowi, ale także dzięki swoim charakterystycznym produkcjom: podobnie jak jego sety, eksplorują one psychodeliczną stronę muzyki acid, techno czy ambientu.

Szukając kolejnych wrażeń artysta skacze ze skrajności w skrajność: z metropolii berlińskiej ucieka znowu do Włoch, lokując się w San Felice Circeo – idyllicznej, osamotnionej posiadłości jego rodziców. Jego dom wypełniają liczne instrumenty,  maszyny bitowe, wokół posesji ma widok na plażę, park narodowy i drzewa. Wybrał naturę zamiast wielkomiejskiego gwaru. Jak twierdzi-  Berlin wyostrzył jego świadomość i uczynił gotowym na bycie wśród czystej przyrody.

W 2011-2012 popularność klubu – a właściwie kulturalnego centrum – jakim była Brancaleone słabnie i Donato włącza się w działania ratunkowe, promocyjne, chcąc symbolicznie  oddać klubowi to, co od niego kiedyś dostał.

Populistyczny klimat panujący we Włoszech daje się jednak wszystkim we znaki. Na drzwiach klubu zawisły wkrótce kłódki. Donato często podkreśla jak zmiany polityczne na świecie spędzają mu sen z powiek.  Radykalne ruchy zyskują poklask, politycy walczą z kulturą, ruchami alternatywnymi.

Donato dbając o swoją kondycję i stan zdrowia zminimalizował swoje zagraniczne występy do minimum, nie chcąc eksploatować się fizycznie i przywiązując wagę do swojego rozwoju muzycznego na którym skupia swoją energię.

Spoglądając na Dozzy’ego muzycznie –  w 2008 roku, po eksperymentach ze swoją pierwszą wytwórnią (Dozzy Records), założył Aquaplano – wytwórnię, która szybko zyskała popularność dzięki  wysokiej jakości mieszance ambientu i techno. Wydawał również  w innych labelach, takich jak: Mental Groove, Curle, Time to Express, Mule, Further i Prologue.

Donato Dozzy nie śpieszy się: rozwija się powoli,  nie szukając sławy ani medialnego szumu, po prostu z uwagą spogląda na te wyjątkowe transcendentalne momenty, które można tworzyć za pomocą muzyki elektronicznej.

„Muzyka jest nie tylko uniwersalnym językiem. Dla mnie jest co najmniej jak terapia. Pomaga bowiem transformować uczucia i myśli tak, by nie musieć płakać nad smutnymi rzeczami w życiu” mówi Donato. Już teraz czekamy na jego set na Instytut Festival z ogromnym zniecierpliwieniem i wzruszeniem.”

Tekst: ARTUR WOJTCZAK