Wiosna i lato na Szpitalnej 1 zapowiadają się wyjątkowo gorąco. W klubie wystąpią m.in. Varg, Matrixxman, Marko Fürstenberg, DEBONAIR, Melania. oraz Hiro Kone.

Krakowską publiczność czekają wspaniałe chwile w klubie docenionym przez redakcję Boiler Roomu. Poznajcie bliżej program najbliższych miesięcy oraz zobaczcie film dokumentalny o krakowskiej scenie klubowej!

Pierwszymi gośćmi kwietniowego programu będą Matrixxman (06.04) oraz Marko Fürstenberg (13.04), artyści zaproszeni do klubu w ramach rezydenckiej współpracy z kolektywem Techno Rączka. To młoda krakowska ekipa specjalizująca się w dużych imprezach odbywających się zazwyczaj w adaptowanych przestrzeniach.

Amerykanin Matrixxman jest jednym z popularniejszych ostatnio twórców techno, który zasłynął swoim ciężkim, mechanicznym brzmieniem. Jego produkcje mogą czasem wydawać się zimne i zmechanizowane, ale to tylko ułuda, gdyż jak nikt inny potrafi wpleść do muzyki techno melodię, ciepło i przestrzeń. Marko Fürstenberg jest jednym z najbardziej doświadczonych artystów sceny dub techno. Związany jest m.in. z legendarną już wytwórnią Echocord, podczas występów na żywo sięga zarówno po brzmienia stricte klubowe, jak i po klasyczne dźwięki spod znaku niemieckiego dubu.

Po raz drugi Szpitalną 1 odwiedzi niemiecki festiwal Nachtdigital (26.04). Wystąpią zaproszeni przez zespół krakowskiego Radaru rezydenci tej letniej imprezy: Steffen Bennemann i Michelson, rezydenci legendarnego klubu Golden Pudel z Hamburga: Nina i Good News a także czerpiący z ludowych tradycji całego świata Don’t DJ. Tej nocy usłyszeć będzie można przeróżne odmiany house’u i techno, w których specjalizuje się festiwal – od głębokich brzmień przez acid po industrial. Klimat letniej zabawy zilustrują dekoracje, pontony, dmuchane palmy. Na jedną noc Szpitalna 1 zmieni się w scenę znad jeziora Olganitz.

W maju do klubu powróci cykl Szum, którego gościem będzie Nick Klein (04.05). To kurator wydarzeń z cyklu Psychic Liberation Front, amerykański artysta tworzący industrialne techno. Tydzień później do klubu przyjedzie DEBONAIR (10.05), brytyjska DJ-ka, która karierę zaczynała w londyńskim radiu NTS, krakowskiej publiczności znana z prowadzenia audycji na żywo ze studia NTS w trakcie festiwalu Unsound oraz występu zamykającego zeszłoroczny festiwal. Dzięki niesamowitej selekcji klasycznego house’u i perełkom z gatunków takich jak post-punk, coldwave, EBM, techno, italo-disco, Debi szybko zdobyła uwielbienie klubowiczów.

Fanów ciężkich odmian techno ucieszą występy Violenta (11.05), którego perfekcyjne sety otoczone są mgiełką okultyzmu, oraz nowojorskiej producentki Hiro Kone (22.05), która dekonstruuje muzykę techno, sięgając po brzmienia industrialu, noise oraz syntezę modularną. Pierwsze z wydarzeń odbywa się w cyklu Vultur, drugie to kolejna z imprez organizowanych przez Radar.

Kuratorską opiekę nad majem sprawować będzie krakowska fundacja Queerowy Maj, z którą klub Szpitalna 1 współpracuje już od ponad dwóch lat. W jej ramach odbędą się pokazy filmowe o tematyce LGBT, spotkania z artystami i działaczami aktywnie wspierającymi takie wartości jak równość, szacunek i miłość do drugiego człowieka, a także jak co roku rezydenci klubu wystąpią podczas krakowskiego Marszu Równości. Szczegółowe informacje ogłosimy wkrótce.

Czerwiec zapowiada się równie interesująco. Gościnnie kuratelę nad tym miesiącem objęła redakcja Progrefonika, muzyczna platforma, magazyn oraz cykl ogólnopolskich imprez. Na ich zaproszenie do Krakowa przyjeżdżają grecki specjalista od szybkiego, ciężkiego techno – DJ Loser (07.06) oraz współzałożyciel Bala Clubu, londyńczyk Endgame, który jest jednym z pionierów industrialnego reggaetonu (28.06). Endgame jest także odpowiedzialny za jedne z najdzikszych i najbardziej śmiałych imprez w londyńskim undergroundzie oraz gospodarzem audycji “Precious Metals” w NTS Radio.

Przed nami showcase Aufnahme + Wiedergabe (01.06), berlińskiej wytwórni, której płyty zdzierane są w każdym polskim klubie grającym dobre techno. Prowadzona jest przez trzech podobnie myślących przyjaciół, którzy mają podobny gust oraz łączy ich miłość do mrocznych i emocjonalnych dźwięków – duży nacisk kładzie na różne formy muzyki post-punkowej, industrialnej, minimal wave, EBM i techno. Na Szpitalną przyjadą związani z labelem Melania. oraz Imperial Black Unit.

Znany wielbiciel szampana, dobrej zabawy oraz r&b i trapu Varg (08.06) do Krakowa przyjeżdża na zaproszenie Szpitalnej 1 i warszawskiej ekipy Mestiço. Varg to niesamowity producent głębokiego, emocjonalnego techno oraz czołowym przedstawicielem skandynawskiej sceny skupionej wokół wytwórni Northern Electronics i Posh Isolation.

Gościem ostatniego Radaru w tym półroczu będzie muzyk i biolog molekularny Beau Wanzer (29.06), którego niekonwencjonalne produkcje ukazują się nakładem nowojorskiego L.I.E.S. prowadzonego przez dobrze znanego w Krakowie Rona Morelliego. Jego wizja techno jest głęboko zakorzeniona w muzyce punkowej, muzyce hardcore oraz niepokojącym, surowym electro i minimalistycznym podejściem do gry na syntezatorach.

BoilerRoom wybrał Kraków jako kolejną lokalizację swojej serii filmów dokumentalnych skupiającej się na niezależnych scenach muzycznych z całego świata. Dziś miała miejsce premiera dokumentu, dzięki któremu można przyjrzeć się bliżej temu co dzieje się w Krakowie i na Szpitalnej 1. Film zobaczyć można pod tym linkiem. (klik!) Występują w nim związani ze sceną lokalną artyści, m.in. Chino, Czeluść czy Michał Inchniowski, zaś Szpitalną 1 reprezentuje Dyrektorka Kreatywna klubu Paulina Żaczek.

Boiler Room ponownie zawita do Krakowa w kwietniu, gdzie podczas transmitowanej na żywo imprezy w tajemniczej lokalizacji wystąpi m.in. Olivia, rezydentka Szpitalnej 1.