W czerwcu w Garnizonie Modlin będziemy gościć niezwykłego artystę. Niezwykłego, bo całkowicie niekonwencjonalnego pomimo swojej ogromnej popularności, eksperymentującego i zaprzeczającego wszelkim imprezowym trendom. W 2015 r. zaserwował pod koniec seta wypełnionemu po brzegi klubu na Ibizie eksperyment w którym obnażył kierunek w którym idzie światowy clubbing, słynny „what if the drop never came?” gdzie jako pierwszy przełamał schemat klasycznego seta i kazał publiczności czekać w osłupieniu na upragnione katharsis.

Dwa lata później zagrał na ekskluzywnym secret party organizowanym w ramach Audio Obscura podczas holenderskiego ADE w pasażu rowerowym przebiegającym przez budynek Rijksmuseum w Amsterdamie. Amerykanin o kubańskich korzeniach – Maceo Plex.

Maceo Plex, czyli Eric Estornel, znany również pod aliasami Maetrik i Mariel Ito jest artystą, który w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność ze względu na swój zróżnicowany styl produkcji, na który wpływ ma przede wszystkim house i techno, ale także elementy electro i tech house. Przez lata rezydował w najlepszych klubach na Ibizie, w tym w legendarnych Space i Amnezja. Rozpoczynając karierę jako DJ w wieku 16 lat w Dallas w Teksasie i rozwijając muzykę do 19 roku życia, wydał 68 singli i EPek, pięć albumów i występował w ponad 40 różnych krajów od przełomu XXI wieku.

Aby nakreślić muzyczną podróż Maceo, musimy cofnąć się do 1993 roku, do początków jego twórczości. To wtedy zaintrygowany płytami winylowymi i analogicznym graniem zaczął odkrywać wszelkie zakamarki muzyki elektronicznej. Wkrótce zaczął miksować techno, electro i house, muzykę która niezwykle szybko zaczęła zdobywać popularność na początku lat 90-tych. W 1997 r, pod wpływem twórczości współczesnych teoretyków funkowych, Maceo zaczął eksperymentować z modułami sprzętowymi aby stworzyć swoje wczesne kompozycje muzyczne. Uwiedziony dźwiękami techno i electro rozwijał swój kunszt muzyczny i zagłębiał się w syntezę dźwięku aby wkrótce zacząć tworzyć pod aliasami Mariel Ito i Maetrik.

 

Na fali zmian w twórczości i życiu osobistym ​​Maceo Plex przeszedł ze złożonego i mrocznego życia w Ameryce do Walencji w Hiszpanii. To właśnie ta słoneczna i pełna życia atmosfera była bardzo ważnym elementem dla Maceo w jego długiej podróży wewnętrzne, co łatwo zauważyć w jego produkcjach. Po ucieczce do funkowych brzmień Parliament Funkadelic, Moodymanna, Isolee i Luomo, Maceo osiągnął swój własny niepowtarzalny styl. Rok 2011 rozpoczął się od pełnowymiarowego debiutanckiego albumu trafnie zatytułowanego Life Index, który symbolizuje przemianę życia artysty w pełną energii duszę. Trzy lata później, w 2014 wydaje album Conjure Infinity z jednym ze swoich najpopularniejszych utworów Conjure Dreams.

W lipcu 2017 roku Estornel wydał album Solar, nazwany na cześć jego synka i opatrzony jego portretem. Dzięki albumowi chciał stworzyć głębszy, bardziej znaczący związek ze swoją publicznością. Projekt połączył ambientową elektronikę, breakbeaty i melodie, z elementami dub i techno oraz gościnnymi wokalistami.


Długa i niezwykle intensywna ewolucja stylu Maceo Plexa doprowadziła go na szczyty popularności. Muzyczna mądrość artysty, doświadczenie oraz dojrzałe produkcje lawirujące między wieloma gatunkami wciąż zaskakują fanów na całym świecie, którzy niestrudzenie podążają za nim na najlepsze światowe festiwale i imprezy. Każdy występ Maceo Plexa to niepowtarzalna podróż i doświadczenie samo w sobie.

(tekst: Instytut Festival)