Znamy już kompletny muzyczny program czternastej edycji Up to Date Festival w Białymstoku. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się 23-24 czerwca i nawiązuje do korzeni klasycznych rave’ów w formule secret location. Karnety dwudniowe znajdują się w sprzedaży na platformie Going.

Up to Date Festival 2023 to wiele zmian. To nie tylko nowa, tajemnicza lokacja, ale też nowe, letnie daty i openairowa formuła. To także okazja do do świeżego startu i przemyślenia wielu aspektów organizacyjnych. Jednym z kroków podjętych przez organizatorów jest zwrot w stronę ekologii w partnerstwie z wiodącą prym w branży energii odnawialnej białostocką grupą Electrum. Pierwsze działania, jakimi może się pochwalić festiwal, to zredukowanie liczby lotów o 15% oraz rozwinięcie procesów upcyclingowych nad elementami scenografii, dzięki czemu ślad węglowy wydarzenia będzie niższy niż w poprzednich latach.

Zgodnie z zapowiedziami dużą rolę na festiwalu będzie odgrywała muzyka z pogranicza ambientu, elektroniki i brzmień eksperymentalnych. Dwa koncerty na Up to Date Festival 2023 da Anthony Child, czyli zapowiedziany kilka tygodni temu Surgeon, który wspólnie z Danielem Beanem wystąpi również jako The Transcendence Orchestra. To psychodeliczny projekt badający wpływ dźwięku na świadomość. Inspiracja prawami fizyki i biologicznymi fenomenami to z kolei inspiracja dla holenderskiej artystki upsammy, która zaprezentuje wspólnie z Jonathanem Castro live A/V. Czucie i wiara silniej z kolei mówi do bvduba i Joachima Spietha. Pierwszy z nich jest jednym z najbardziej płodnych artystów ambientowych, pogłębiającym różne formy gatunku oparte na na tak szerokich inspiracjach jak dub czy trance. Ten drugi wywodzi się ze sceny minimal techno i przebył długą drogę redukując dźwięki do czystych emocji. Ambientowym DJ setem festiwal otworzy Henrii Havaas.

Majestatyczne brzmienia i brak gatunkowej ortodoksji będą charakteryzować również część programu kojarzoną ze sceną techno. Błażej Malinowski i RTMTS zaprezentują nowy projekt Keen Distress, w którym skupią się na awangardowych dźwiękach i zglitchowanych rytmach. Abstrakcyjne dźwięki charakteryzują też dwie artystki, które przyjadą z Kijowa: NFNR i Syncøpe oraz trudną do opisania gatunkami Goshę Savage. Techno-hipnozie z kolei poddawać publiczność będą Launaea oraz Aksamit, która wystąpi b2b z Larą Palmer, a także Azu Tiwaline, której poczucie rytmu inspirowane jest kulturą berberyjską. Nieco ciężej i chłodniej zagrają znani z precyzyjnych selekcji Chontane z gdańszczaninem Cranzem, a bardziej surowe, szorstkie oblicze techno i elektro pokażą Antenes i Erika, czołowe DJ-ki z amerykańskiego, klubowego podziemia.

W kontrze do minimalizmu i eleganckich odcieni szarości wystąpią artyści poruszający się po wiecznie zmiennych terenach muzyki basowej. Tu królować będzie szalony eklektyzm i to nie tylko za sprawą Tekiego Lateksa, francuskiego
wirtuoza konsolety znanego ze swoich niecodziennych, wielogatunkowych blendów. W setach b2b spotkają się łódzka DJ-ka Bambi Uzi i wydający w Hooversound Nova Cheq oraz reprezentujący wrocławską scenę Glassz i mad miran, kuratorka zeszłorocznego Boiler Room Festival w Amsterdamie. Przelot przez przekrój gatunków od ghetto house’u i electro po jungle zaserwują także ALL G i gummi.

Festiwal Up To Date nawiązał w tym roku partnerstwo z norweskim festiwalem Monument, dzięki czemu białostocka publiczność będzie miała przyjemność zanurzyć się w muzykę serwowaną przez Larę Palmer, Henrii Havaas, Keen Distress, Moonlight Resort & SPA oraz Igora Glushko. Współpraca techno gigantów obejmuje także sztuki wizualne oraz międzynarodową konferencję, której tematyka oscylować będzie wokół tematyki odpowiedzialności festiwali muzycznych wobec przyrody. Partnerstwo festiwalu Monument i Up To Date Festival jest możliwe dzięki wsparciu EEA Grants & Funduszy Norweskich.

Wejściówki na festiwal można zakupić przez platformę Going. Karnety Early Birds są wyprzedane, a karnety Spring są w sprzedaży w cenie 290 zł tylko do 10 maja. W sprzedaży są także bilety jednodniowe, a pełen podział na dni zostanie ogłoszony w najbliższych tygodniach. Cena biletów jednodniowych wynosi 145 zł i także zwiększy się po 10 maja.

II OGŁOSZENIE ARTYSTÓW FESTIWALU UP TO DATE

● ALL G b2b gummi (PL)
● Antenes b2b Erika (USA)
● Azu Tiwaline (TUN)
● Bambi Uzi b2b Nova Cheq (PL & UK)
● bvdub live (USA)
● Chontane b2b Cranz (DE &PL)
● Gosha Savage live (PL)
● Henrii Havaas (NO)
● Joachim Spieth live (DE)
● Keen Distress live (DE & PL)
● Lara Palmer b2b Aksamit (NO & PL)
● Launaea (CO)
● mad miran b2b Glassz (NL & PL)
● NFNR live AV (UA)
● Syncøpe (UA)
● Teki Latex (FR)
● The Transcendence Orchestra live (GB)
● upsammy + Jonathan Castro live AV (NL)

O UP TO DATE FESTIVAL

Up to Date Festival to kameralny festiwal muzyki elektronicznej, który od 2010 odbywa się w Białymstoku. Znany jest z głębokiego zakorzenienia w tkance miejskiej oraz wsparcia lokalnej kultury. Wydarzenia Up to Date Festivalu odbywały się dotychczas w tak różnych miejscach jak Stadion Miejski w Białymstoku, Opera i Filharmonia Podlaska czy Pałac Branickich.

W epoce ciągłego wzrostu i niekontrolowanego rozwoju Up to Date Festival chce być autentycznym wydarzeniem wiernym swoim korzeniom. To jeden z powodów, dla których festiwal odbędzie się w tym roku w miejscu, którego lokacji długo nie będziemy zdradzać, nawiązując do ery pierwszych rave’ów. Ten rok zapowiada również zwrot w kierunku naszego drugiego najbliższego sąsiada – Białowieży. Ostatni pierwotny las Europy jest dla festiwalu inspiracją do ciągłej reewaluacji festiwalowych wartości oraz powrotu do kultury inicjatyw DIY.

Festiwal powraca również do korzeni muzycznych, zgłębiając, co stanowi jego trzon programowy. Słychać to w tegorocznej selekcji, którą stanowi starannie dobrany program współczesnej muzyki elektronicznej: techno, electro i niekonwencjonalnej muzyki tanecznej opartej na szacunku dla jungle, dubstepu i szeroko pojętej muzyki basowej. Fani spokojniejszych przygód dźwiękowych będą usatysfakcjonowani ambientowymi poszukiwaniami oraz najszerszym przeglądem muzyki eksperymentalnej jak dotąd.

Organizatorzy Up to Date Festival są zaangażowani również w szereg działań o charakterze społecznym, które mają szeroki oddźwięk regionalny i krajowy. W historii festiwalu zapisały się m.in. takie akcje jak “Wyślij pocztówkę do Babci”, mural dla szpitala dziecięcego w Białymstoku czy Aleja Ambientowa. Niezależnie od rodzaju podejmowanych aktywności fundamentami festiwalu pozostają niezmiennie pasja i oddanie.

O ELECTRUM

Grupa Electrum to wiodący polski biznes Climate Tech z siedzibą w Białymstoku, oferujący kompleksowe rozwiązania z zakresu najnowszych technologii rozwoju, budowy i zarządzania projektami w obszarze energii i informacji. Dojrzałość technologiczna jej ekspertów pozwala na dostarczanie produktów i usług, które są odpowiedzią na potrzeby przemysłu i biznesu zmieniające się wraz z postępującą transformacją energetyczną. Tworzy i wprowadza w życie rozwiązania oraz buduje projekty oparte o ideę indywidualnego miksu energetycznego, zachowując równowagę między odpowiedzialnością społeczną i środowiskową biznesu a aspektem ekonomicznym.

Więcej o grupie Electrum można znaleźć na naszych kanałach społecznościowych na LinkedIn, Facebooku i Instagramie.

O PROJEKCIE WSPÓŁPRACY MONUMENT FESTIVAL & UP TO DATE FESTIVAL

Projekt zatytułowany „Co-curating Electronic Music for the Polish and Norwegian Music Market” korzysta z dotacji w wysokości 29 800 euro z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Celem projektu jest wsparcie i stworzenie nowych możliwości polskim, norweskim i ukraińskim artystom muzyki elektronicznej oraz inicjatywom muzycznym działającym na peryferiach większych ośrodków kulturalnych. Inicjatywa ma na celu stworzenie networkingu i współkuratorskiej wymiany artystycznej pomiędzy polskimi i norweskimi inicjatywami kulturalnymi działającymi w środowisku muzyki elektronicznej.