Prezentujemy piątą scenę Kręgów Tanecznych! ITALO Stage zamyka line-up elektronicznej strefy FEST Festivalu. Odsłaniamy wszystkie karty dotyczące Kręgów Tanecznych! W zeszłym tygodniu zamknęliśmy line-up 4 z 5 scen tego klubowego imperium, a teraz ogłaszamy skład ostatniej z nich oraz jej myśl przewodnią.

To Italo Stage, za którego program odpowiada Italian Dance Wave – kolektyw organizujący w Berlinie imprezy pod tą samą nazwą. Przez 4 dni w tej strefie zagrają mistrzowie i mistrzynie gatunku!

Kręgi Taneczne zataczają coraz szersze kręgi! Podczas pierwszej edycji FEST Festivalu w 2019 r. składały się z 3 scen. W następnych latach rozszerzyły się do 4, a ich repertuar stale się zmieniał i otwierał słuchaczy na kolejne, intrygujące podgatunki muzyki elektronicznej. W tym roku, po raz pierwszy w historii FEST Festivalu, Kręgi Taneczne będą składały się z 5 osobnych scen. W Parku Śląskim znów będzie można odwiedzić Smolną, Astral, Eden oraz – będący spadkobiercą sceny Possession – Dark. Do tego repertuaru dołącza właśnie Italo, gdzie będą królowały rytmy wywodzące się z Półwyspu Apenińskiego.

Italo disco w latach 80. XX w. było efektem inspiracji innowacjami legendarnego producenta Giorgio Morodera, rozwijającym się w Stanach nurtem Hi-NRG oraz dynamicznymi kompozycjami Cerrone’a. Włosi byli w tym czasie jednym z europejskich liderów na rynku muzycznych, chętnie korzystając z rozwijającego się nieustannie segmentu syntezatorów i maszyn perkusyjnych. Współczesna scena Italo nie żeruje na nostalgii i modzie na retro – zrodziła się z miłości do analogowego brzmienia, w kontrze do syntetycznych dźwięków, które można w tej chwili stworzyć na każdym domowym komputerze.

Przy kreowaniu programu Kręgów Tanecznych zależy nam na balansie. Dotychczas estetyczną przeciwwagą dla industrialnych brzmień Dark Stage, techno-maratonu serwowanego przez Smolną, intensywnych wrażeń dostarczanych przez Astral, był jedynie Eden, który jest oazą house’u, disco, downtempo i tropikalnych brzmień. Krąg Taneczny Italo wzmacnia więc jasną stronę tanecznego spektrum FEST Festivalu. Gwarantuje też przyjemne chwile w zasadzie wszystkim odbiorcom i odbiorczyniom, bez względu na gusta.

ITALO Stage by Italian Dance Wave to dołącza do pozostałych Kręgów Tanecznych, czyli scen SMOLNA, EDEN, DARK oraz ASTRAL. Dotychczas w line-upie tanecznej sekcji FEST Festivalu znaleźli się m.in.: Ben Klock, Joris Voorn, VTSS, Sam Paganini, HI-LO, Booka Shade live, Len Faki, Skream, Layton Giordani, Erol Alkan, Christian Löffler, Richy Ahmed, SNTS, Stavroz live, Cristobal Pesce czy Perc.

Line-up:

Duża część artystek i artystów, którzy zaprezentują się na kręgu Italo jest związana z berlińskim kolektywem Italian Dance Wave oraz wytwórnią Slow Motion. Inicjatorami obu tych przedsięwzięć są Franz Scala oraz Fabrizio Mammarella – niekwestionowani królowie włoskich, syntezatorowych brzmień. Scala jest m.in. rezydentem kultowego klubu Salon Zur Wilden Renate i przez ostatnie kilka lat zbudował uwielbianą markę w stolicy Niemiec. Mammarella jest z kolei także uznanym producentem i remikserem, którego tracki ukazywały się nakładem wpływowej wytwórni DFA. Ze stuprocentowym przekonaniem oddajemy nowo powstały krąg w pewne ręce!

Obaj wspomnieni panowie odpowiadają także za imprezy Italorama, stale odbywające się w Panorama Bar, jednej z części legendarnego Berghain. Ich regularną gościnią cyklu jest Giulia Gutterer, selektorka poruszająca się w świecie Hi-NRG, belgijskiego new beatu i elektryzującego nu disco.

Jednym z najintensywniejszych doświadczeń na scenie Italo będzie zapewne set Paty Vapor. Mieszkająca w Berlinie Brazylijka eksploruje mroczniejszą stronę syntezatorowych brzmień i często zwraca się w stronę EBM, wave’u, a nawet synthpunku.

Maestro dynamicznego, ambitnego disco, Maltitz to niezwykle poważany selektor działający przede wszystkim w niemieckiej stolicy. Jego sety można było usłyszeć w takich klubowych instytucjach jak Funkhaus, Sisyphos, //about:blank, Æden czy Golden Gate. Założyciel labelu Rurutu płynnie miesza elementy italo disco oraz dark electro i tworzy w ten sposób niezapomniane kolaże.

Rezydentka berlińskiego KitKatClubu, Schimanski, dekadę temu rozpoczynała swoją karierę na scenie techno. Od tego czasu przeszła jednak stylistyczną woltę i gra przede wszystkim szalone, porywające dark disco z elementami indie dance.

Protegowany Jennifer Cardini czy Davida Vunka, Kendal mimo stosunkowo krótkiej kariery, zdążył już sporo namieszać na scenie. DJ i producent jest jedną z figur, które popychają brzmienie italo disco do przodu. Pomaga mu w tym Pablo Bozzi, który także zagra na nowym Kręgu Tanecznym. Brzmienie wspólnych nagrań mieszkających we Francji muzyków określono m.in. mianem „italo body music”.

Prowadzący audycję The Time Machine w niemieckim radiu Refuge Worldwide, Ady Toledano to polimat w dziedzinie muzyki tanecznej. Winylowy czarodziej, posiadacz imponującej kolekcji z zakresu disco i wave’u, który podróżuje z płytami po całym świecie i rozsiewa wyłącznie pozytywną energię.

Większość opisanych powyżej wykonawców i wykonawczyń specjalizuje się w instrumentalnym italo disco. Ale duet Audio Vacanze to profesorowie gatunku, którzy najchętniej prezentują piosenkową, wokalną odsłonę nurtu. Na ich sety składa się wyłącznie wspaniała, radosna muzyka.

Krakowianin Kinzo Chrome za sprawą cyklu We Are Radar – prawdziwej instytucji na klubowej mapie stolicy Małopolski – jest najbardziej kojarzony z techno. Ale jego miłością jest także italo. Kinzo będzie miał więc doskonałą okazję do pokazania swojego drugiego oblicza.

KOD, czyli Komitet Obrony Disco, to duet, który od lat tworzą Kovvalsky oraz Pitti Schmitti. To także nazwa ich cyklu imprez odbywających się w stołecznym klubie Jasna 1, gdzie chłopaki zapraszają najznamienitszych selektorów z całego świata.

FEST Festival już po raz 4. przetransformuje widowiskowy teren chorzowskiego Parku Śląskiego w pełne magii miasteczko festiwalowe, w którym zabrzmi najlepsza muzyka na żywo. Ale FEST kusi nie tylko dźwiękami, ale także okazją do spędzania czasu w otoczeniu zachwycającej scenografii, odpoczynku w klimatycznych strefach chilloutu lub poszerzenia horyzontu na jednym z dostępnych warsztatów. Środek sierpnia to ten moment w roku, w którym realizujemy marzenia i tworzymy najbardziej kolorowe wydarzenie w Polsce.

A jego najlepsza jak dotąd edycja odbędzie się pomiędzy 9 a 13 sierpnia 2023 w Chorzowie. Zagrają m.in.: The Chemical Brothers, Kasabian, M83, Sofi Tukker, Róisín Murphy, Yung Lean, 070 Shake, Yungblud, AJR, Don Diablo, Bonobo, Ben Böhmer live, Blossoms, Oliver Heldens, Two Feet, Crystal Fighters, Calum Scott, Bladee, Giant Rooks oraz OKI. Wszystkie ogłoszone jak dotąd nazwiska można znaleźć na www.festfestival.pl.