Kolejna edycja Unsoundu New York odbędzie się 23. listopada. Dzień wcześniej darmowy koncert grupy Księżyc.

Unsound odwiedza Nowy Jork regularnie – między 2010, a 2016 rokiem w amerykańskim mieście odbyło się aż pięć odsłon festiwalu. Była to pierwsza tego typu inicjatywa na Manhattanie i Brooklynie, powołana do życia dzięki współpracy z takimi instytucjami jak Lincoln Center, Brooklyn Academy of Music, ISSUE Project Room czy The Bunker.

Unsound New York 2019 to początek nowego rozdziału. Wydarzenie potrwa dwa dni, a jego główna część odbędzie się 23 listopada w Knockdown Center. Centrum jest głównym partnerem festiwalu.

Program poświęcony jest w całości koncertom i live actom. W Knockdown Center wystąpią artyści z dziewięciu różnych krajów. Spotkają się ze sobą ambient, noise oraz muzyka klubowa. Kanadyjczyk T​IM HECKER ​wystąpi razem z ​KONOYO ENSEMBLE​ – japońskim zespołem wykonującym muzykę gagaku, najstarszą formę tamtejszej muzyki klasycznej. Swój ostatni projekt zaprezentuje również Liz Harris, znana lepiej jako Grouper. N​IVHEK ​to efekt rezydencji artystycznej w Murmańsku.

Muzyka grana przez artystkę pod tym aliasem cechuje się minimalizmem, surowością oraz marzycielskim klimatem. Projekt miał swoją premierę na unsoundowym wydarzeniu z cyklu Dislocation. Swój pierwszy koncert w Nowym Jorku zagra ​CATERINA BARBIERI,​ jedna z osób najciekawiej posługujących się syntezatorem modularnym. Brzmienie artystki opiera się na przepięknych arpeggiach.

THE BUG t​o dobry znajomy Unsoundu. Producent prezentował swoje eksperymenty z różnymi odmianami muzyki basowej już na wielu edycjach festiwalu, nie tylko w Polsce. Na scenie towarzyszyć mu będzie raperka, M​ISS RED,​ znana z niesamowitej charyzmy i ze swoich pełnych werwy występów na żywo. AMNESIA SCANNER​ to również projekt bardzo mocno związany z Unsoundem – występują na nim regularnie od kiedy tylko pojawili się na scenie. Duet zaprezentuje swoje widowisko audiowizualne, w którym dźwięki tworzą przyszłościową hybrydę muzyki rozrywkowej – od trapu przez metal po stadionową muzykę taneczną.

Wieczór otworzy występ​ FELICITY​ oraz ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA„ŚLĄSK” p​od tytułem „​ SOFT POWER”.​ Kojarzony z wytwórnią PC Music producent przygotował muzykę dla tancerzy specjalizujących się w ludowym repertuarze, czego efektem jest zaskakujące zderzenie żywiołowych ruchów, posępnych melodii, hałasu i dziwnej muzyki syntetycznej.

The Guardian napisał o występie, że to „poruszający dowód na to, że kultury mogą istnieć obok siebie i nie zatracić swojej wyrazistości”. Widowisko powstało na zamówienie Unsoundu oraz Instytutu Adama Mickiewicza.

Druga sala w Knockdown Center zaprogramowana została z wieloletnim partnerem Unsoundu – ​THE BUNKER​ oraz organizacją Q​UO VADIS​. Większość z zaproszonych artystów wystąpi w specjalnych projektach powstałych na potrzeby festiwalu. R​OSE E. KROSS​ i ​SHAWN O’SULLIVAN​ zagrają jako F​URTHER REDUCTIONS,​ A​BBY ECHIVERRY​ wystąpi z L​EISURE MUFFINEM,​ ​RRAO z​ CLAYEM WILSONEM​, J​ANUARY HUNT​ z O​CTONOMY​, V​IA APP​ z BOOKWORMSEM​ (koncert ma tytuł „Asthyna”) a S​HREDDEDNERVE ​z JACKSONEM-PRATTEM​. W programie jest również występ duetu ​PEDESTRIAN DEPOSIT​ z Los Angeles.

Dzień wcześniej, 22 listopada, zapraszamy na koncert grupy ​KSIĘŻYC​ do St. Peter’s Church w Chelsea. Formacja powstała w latach 90 i łączy wokalizę, muzykę instrumentalną, czerpiąc z awangardowego teatru, minimalizmu, słowiańskiego folku i psychodelii. Wydarzenie prezentujemy wspólnie z BLANK FORMS​ i I​ NSTYTUTEM KULTURY POLSKIEJ W NOWYM JORKU.​ Wstęp jest wolny!

Bilety na wydarzenie w Knockdown Center kosztują 20/25/30 dolarów w przedsprzedaży. 35 dolarów na bramce.

Unsound New York 2019 jest organizowany przez Unsound i Knockdown Center we współpracy z Blank Forms, The Bunker i Quo Vadis. Koncert „Soft Power” organizowany jest we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w ramach programów Polska Music i POLSKA 100 – międzynarodowego programu kulturalnego w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Działanie finansowane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach wieloletniego programu NIEPODLEGŁA 2017-2022. Koncert Księżyca organizowany jest we współpracy z Blank Forms i Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Koncerty Cateriny Barbieri i Miss Red są organizowane we współpracy z We Are Europe.