Relacja Unsoundu i Nyege Nyege, ugandyjskiej wytwórni i festiwalu, jest dość wyjątkowa. Współpracę nawiązaliśmy w 2017 roku. Do Krakowa przyleciał wtedy Otim Alpha.

Od tamtego czasu zaprezentowaliśmy spore grono artystów z krajów Afryki Wschodniej, często premierowo. Europejska publiczność miała dzięki temu możliwość poznania muzyki electro acholi, singeli czy eksperymentalnej elektroniki z regionu. Artyści Nyege Nyege i pokrewnej Hakuny Kulali dziś regularnie występują na wielu festiwalach na całym kontynencie.

Rozpoczynający się niedługo festiwal CTM z Berlina prezentuje w tym roku kilka projektów związanych z tą sceną. Dzięki ich wysiłkom mamy okazję wspólnie z Nyege Nyege i lokalnymi promotorami zaprosić na serię wydarzeń w Polsce: 3 lutego w Wyspie Tamce we Wrocławiu, 6 lutego w Pięknym Psie w Krakowie i Siksie w Katowicach, 7 lutego w Pogłosie w Warszawie i 8 lutego w Alchemii w Krakowie.

Wystąpią: DUMA z Kenii, duet o brzmieniu z rubieży muzyki metalowej, wykorzystujący elektronikę i noise na równi z inspiracjami grindcorem i doomem. DJ DIAKI z Mali, producent bardzo oryginalnej, polirytmicznej muzyki tanecznej, czerpiącej z balani music, coupé décalé i soukous.

CATU DIOSIS z Ugandy jest członkinią kolektywu Nyege Nyege, dziennikarką, projektantką mody, aktywistką i porywającą DJ-ką, która specjalizuje się w afrykańskiej muzyce basowej. DON ZILLA to również jeden z filarów kampalskiej sceny. Zawiaduje Boutiq Studios, gdzie eksperymentuje z afrykańską rytmiką i głębokim basem.

Do afrykańskich muzyków dołączy polska reprezentacja didżejska specjalizująca się w klubowym eklektyzmie: MADIKOPTAH, PFF i RÁBANO PICANTE z ekipy Regime Brigade, PLK ze Zgrzytu i RUSAŁKA z Unsoundu.

Oto harmonogram. Bilety będą dostępne wkrótce.

Unsound x Wyspa Tamka: Nyege Nyege Warm Up
3rd February, Wyspa Tamka, Wrocław
Catu Diosis (UG), DJ Diaki (ML), Duma (KE), Rábano Picante (PL)
Cena: 25 / 30 PLN
Link: https://www.facebook.com/events/3987113077980759/

Unsound x Zgrzyt: Nyege Nyege Warm Up
6th February, SiXa, Katowice
DJ Diaki (ML), Don Zilla (UG), PLK (PL)
Cena: 20 PLN
Link: https://www.facebook.com/events/467010417582934/

Unsound x Klątwa Obfitości: Nyege Nyege Warm Up
6th February, Piękny Pies, Kraków
Catu Diosis (UG), Rusałka (PL)
Cena: 20 PLN
Link: https://www.facebook.com/events/2709700295811859/

Unsound x Nyege Nyege: Warszawa
7th February, Pogłos, Warszawa
Catu Diosis (UG), DJ Diaki (ML), Don Zilla (UG), Duma (KE), Madikoptah (PL)
Cena: 35 PLN przedsprzedaż w Pogłosie / 40 PLN na bramce
Link: https://www.facebook.com/events/2573158429594966/

Unsound x Nyege Nyege: Kraków
8th February, Alchemia, Kraków
DJ Diaki (ML), Don Zilla (UG), Duma (KE), Pff (PL)
Cena: 35 PLN przedsprzedaż w Alchemii / 40 PLN na bramce
Link: https://www.facebook.com/events/627456268064584/